Kontakt telefoniczny pn-pt: 8:00-17:00

508 508 805
508 508 806

info@medycynapracykaszubowscy.pl

Nefrologia

Nefrologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób nerek oraz schorzeń układu moczowego. Kompetencje lekarza nefrologa pokrywają się więc częściowo z pracą urologa, różnica jednak polega na tym, że nefrolog stosuje nieinwazyjną metodę leczenia nerek.

Specjalista nefrolog specjalizuje się w zagadnieniach takich jak: budowa i fizjologia nerek, choroby nerek (np. niewydolność nerek), choroby układu moczowego.

Objawy, z którymi należy udać się do nefrologa to m.in.:

obrzęki wokół oczu, rąk i stóp;
kolka nerkowa;
kwiomocz lub białkomocz;
bolesne oddawanie moczu;
częste oddawanie moczu;
pieczenie i ból przy oddawaniu moczu;
ból w okolicach lędźwi poniżej dolnych żeber i inne.

Nefrolog przeprowadza diagnozę stanu nerek oraz układu moczowodowo-pęcherzowego i może zlecić dodatkowe badania, z których najczęstsze to: analiza moczu, badanie poziomu kreatyniny  oraz mocznika w surowicy krwi, USG nerek, scyntygrafia i inne. Jeśli leczenie polegające na stosowaniu właściwych leków albo diety, w tym leczenie farmakologiczne, nie przynosi oczekiwanego rezultatu, wówczas stosuje się dializoterapię lub kieruje się pacjenta do urologa w celu przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Należy pamiętać, że jeżeli pojawiają się lub nawracają stany zapalne lub chorobowe, świadczące o możliwych schorzeniach nerek albo układu moczowego to oznacza, że należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza nefrologa. Nieleczone choroby nefrologiczne mogą powodować groźne powikłania zdrowia

 

 

 

 

Oferuję pełen zakres badań z medycyny pracy oraz badania kierowców wszystkie kategorie.

Sprawdź co oferujemy